Tego lata, w wyniku licznych burz z gradobiciem i silnych wiatrów, częste były awarie linii elektroenergetycznych. Firma Geokrak, w ramach bieżącej obsługi BSiPE Energoprojekt Kraków, interweniowała wielokrotnie przy awariach linii w: Namysłowie, Osiek, linii Komorowice–Soła, linii Chmielów-YAC, linii Ząbkowice Śl.-Zębice.
Poniżej zdjęcie z awarii linii w Namysłowie.
Od końca lipca firma Geokrak wykonuje prace dla firmy Kopex przy obsłudze geologicznej pełno rdzeniowych otworów wierconych w okolicy Zator-Polanka w celu udokumentowania pokładów węgla dla przyszłej kopalni (http://www.kopalniaprzeciszow.pl/). Jeden z otworów wiercony był w miejscu, gdzie z powodu rosnącego gęstego lasu nie było możliwości ustawienia kontenerów socjalno-biurowych koło wiertni. Nieużyteczne kontenery stały ok 600 m od wiertni do której prowadziła kamienista droga.
Nieużyteczne kontenery głęboko w lesie
Próby okruchowe podczas wiercenia pobierane były co 1m a w kolejnej sekcji rdzenie były na powierzchni co 2 godziny, co powodowało konieczność naszej stałej obecności na wiertni. Zdecydowaliśmy się więc na organizację polowego biura, które służyło nam i ekipie wiertaczy przez kolejne 4 tygodnie do pracy jedzenia i odpoczynku.
Polowe biuro w dzień
Polowe biuro w nocy
Pogoda dopisała i tylko raz musieliśmy ewakuować sprzęt w czasie silnego deszczu z wiatrem. Robota ta pokazała, że ciągle możemy być
zaskakiwani warunkami na wiertni i że pracownicy terenowi powinni być przygotowani na wszystko.
Firma Geokrak w Kazachstanie prowadziła prace desorpcyjne. Podczas tych prac na wiertni SHERUBAYNURINSK-7 odwiedziła nas ekipa lokalnych mediów. Tutaj link do artykułu.
źródło:http://www.zakon.kz/
Artykuł napisany jest w języku rosyjskim. Poniżej kilka przetłumaczonych najważniejszych zdań:
KazTransGaz otrzymał pierwszy gaz z pokładów węgla
Według różnych szacunków w zbiorniku Karaganda na głębokości 1800 m znajduję się od 1 do 4 bilionów metrów sześciennych gazu.
Już na pierwszym etapie badania zawartości gazu w basenie węglowym – Karaganda, przy wierceniu poszukiwawczym, uzyskano pierwszy przepływ gazu. Ogółem zaplanowanych jest 7 otworów: 3 geologiczne dla poboru rdzenia i 4 przemysłowe.
Dalsze badania rdzeni będą przeprowadzane w wiodących w tej dziedzinie certyfikowanych, międzynarodowych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.
Zakończenie pierwszego etapu robót zaplanowano w przyszłym roku, później na podstawie wyników zostanie opracowane techniczno-ekonomiczne uzasadnienie perspektyw rozwoju tego obszaru dla produkcji gazu i wykonana kalkulacja zasobów metanu.
Tłumaczenie: Julia Karpyn
Na koniec jeszcze jeden, drobny dodatek. Jest to filmik z wyprawy naszej dzielnej załogi do Kazachstanu autorstwa Stanisława Jabłońskiego
We wrześniu 2015 zatwierdzona została Dokumentacja geologiczno-inżynierska dla rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich występujących w podłożu projektowanych słupów napowietrznej linii 400 kV relacji Ełk-Granica RP
źródło: http://liniaelkgranica.pl/
Podsumowując, przez 1,5 roku badań terenowych firma Geokrak wykonała między innymi:
444 wierceń o łącznym metrażu 4771,6 mb
295 sondowań o łącznym metrażu 2985,0 mb
414 badań wilgotności naturalnej gruntu
272 badań granicy plastyczności i płynności gruntu
128 analiz granulometrycznych
Cieszymy się z zakończenia z sukcesem tematu! Więcej o powstającej już linii można poczytać tutaj.
W połowie sierpnia Geokrak zakończył prace terenowe nad projekt kartograficznym Blue Gas, które trwały od początku maja. Aktualnie wykonywane są prace studyjne. Projekt ma zostać oddany z końcem roku.
Poniżej terenowa ekipa kartograficzna.
Tego lata, w wyniku licznych burz z gradobiciem i silnych wiatrów, częste były awarie linii elektroenergetycznych. Firma Geokrak, w ramach...
Od końca lipca firma Geokrak wykonuje prace dla firmy Kopex przy obsłudze geologicznej pełno rdzeniowych otworów wierconych w okolicy...
We wrześniu 2015 zatwierdzona została Dokumentacja geologiczno-inżynierska dla rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich występujących w...
Copyright © Geokrak